2022 metų pradžia ir augantys bendri COVID-19 užsikrėtimų skaičiai jau rodo visiškai kitą tendenciją - Europos valstybės jau nejuda draudimų link, priešingai – reikalavimai keliautojams švelnėja ir, Lietuvos oro uostų aviacijos ekspertų teigimu, vis daugiau šalių tikrins tik konkretaus keleivio imunitetą įrodančių dokumentus be jokių papildomų reikalavimų. Šalių atstovai nebemato prasmės įvesti naujus arba palikti esamus griežtesnius ribojimus, todėl keliautojams sąlygos tampa paprastesnės.
„Situacija pasikeitė iš esmės. Šiandien mes jau turime žinių apie virusą ir jo mutacijas, sukaupėme nemažai patirties suvaldant pandemijos bangas, atsirado vakcinos, o žmonių noras keliauti išliko labai aukštame lygyje. Statistika rodo, kad augantys susirgimų skaičiai tiesiogiai nekoreliuoja su hospitalizacijų atvejais. Visos šios priemonės leidžia Europos valstybėms priimti sprendimus, kurie supaprastina reikalavimus, taikomus keliautojams judant tarp šalių“, - pastebi Lietuvos oro uostų aviacinių paslaugų skyriaus vadovas Aurimas Stikliūnas.
Jis taip pat teigia, kad, tikėtina, jog artimiausiu metu vieninteliu šalims aktualiu kriterijumi taps tai, ar konkretus asmuo yra įgijęs imunitetą koronavirusui, ar šiuo metu neserga, jokių papilomų reikalavimų neturėtų likti. Analogišką rekomendaciją dėl tokio požiūrio į pandemijos valdymą visoms šalims narėms sausio viduryje pateikė ir Europos Taryba.
Dar šių metų pradžioje nemažai šalių Europoje taikė papildomus testavimo reikalavimus prieš kelionę arba po atvykimo (nesvarbu, ar žmogus įgijęs imunitetą), tačiau šiuo metu jau oficialiai pranešama, kad beveik visos šalys, taikiusios papildomus ribojimus, atsisako jų ir tiesiog tikrins imunizacijos dokumento galiojimą išvykimo metu.
„Europos šalys labai gerai mato, kad aviacijos rinka seniai yra prisitaikiusi prie naujos realybės saugumo reikalavimų, rinkos dalyviai iki pat šiol taiko pačius aukščiausius saugumo reikalavimus, todėl nebėra prasmės papildomai griežtinti reikalavimų, jeigu turime priemones patikrinti, ar žmogui saugu keliauti. Juolab, nėra jokių tyrimais grįstų duomenų, kad kelionės ir apskritai aviacija yra esminis ir tiesiogiai susijęs faktorius, kodėl užsikrėtimų skaičiai auga konkrečios šalies viduje šiuo metu“, – sako A. Stikliūnas.
Ribojimų laisvėjimo metas
Tai, kad kelionėms taikomi ribojimai yra neefektyvūs, teigė ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Pasak organizacijos atstovų, tokie reikalavimai nepadeda valdyti viruso plitimo. Be to, ribojimai daro įtaką ekonominei situacijai, sukelia papildomą socialinį stresą. Todėl, PSO teigimu, beprasmiška toliau taikyti griežtus reikalavimus turistams.
Europoje apie laisvėjančius reikalavimus keliautojams dar sausio pabaigoje arba nuo vasario paskelbė Jungtinė Karalystė, Airija, Norvegija, Šveicarija, Švedija, Italija, o kitos šalys apie tai aktyviai svarsto jau šiuo metu.
Pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė ir Airija atsisako papildomo neigiamo testo reikalavimo pilnai vakcinuotiems asmenims prieš kelionę. Atvykstant į šalį pakaks pateikti vakcinaciją įrodantį dokumentą bei užpildyti atvykimo formą. Keliaujantiems į Italiją reiks tik vadinamojo žaliojo paso – dokumento, įrodančio, kad esate paskiepytas pagal pilną vakcinacijos kursą arba persirgęs, arba turite neigiamą testo rezultatą.
Norvegija panaikino izoliacijos reikalavimą visiems asmenims nepriklausomai nuo jų vakcinacijos statuso. Tačiau 24 val. iki atvykimo privaloma atlikti PGR arba greitąjį antigeno testą bei užpildyti atvykimo anketą. Taip pat atvykus į šalį per 24 val. nuo atvykimo reikės atlikti pakartotinį tyrimą.
Ispanija yra viena iš šalių, kurios koronaviruso situaciją pasaulyje ima vertinti kaip endeminę, o ne pandeminę. Šioje šalyje taip pat planuojama atšaukti esamus ribojimus.
Danijoje viruso situacija taip pat nebelaikoma kritine grėsme visuomenei, kadangi net kylant atvejų skaičiui mirtingumas mažėja, o ligoninės nesipildo taip sparčiai, kaip anksčiau - Danija pirmoji iš Europos Sąjungos (ES) šalių nusprendė panaikinti visus likusius COVID-19 apribojimus šalies viduje, lygiagrečiai planuojama naikinti ir visus papildomus reikalavimus keliautojams.
„Šalių skelbiami ribojimų švelninimai tik dar kartą patvirtina, kad pandemija nebestabdo kelionių. Europoje prasidėjo ribojimų laisvėjimo metas, kurie gali jau niekada ir nesugrįžti“, - sakė A. Stikliūnas.
Detalią informaciją apie Lietuvos oro uostuose vykdomas tiesiogines kryptis ir šalių taikomus reikalavimus keliautojams galima sužinoti specialiame polapyje keliautojams: www.vno.lt/kryptys
Apie Lietuvos oro uostus
Lietuvos oro uostų tinklui priklauso trys oro vartai Vilniuje, Kaune ir Palangoje. 2021 metais Lietuvos oro uostuose buvo aptarnauti beveik 2,5 mln. keleivių, daugiau nei 34 tūkst. skrydžių ir pergabenta daugiau nei 20 tūkst. tonų krovinių.